Garanti Politikası

Elmacik.net üzerinde satılan ürünler, elektronik ortamdaki hizmetler hariç, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca belirlenmiş olan, en az 2 yıl süreyle üretici veya ithalatçı firma garantisindedir. Bununla birlikte bazı ürünlerin garanti süreleri tüketici lehine, üretici veya ithalatçı firmaya bağlı olarak daha uzun olabilmektedir. Satın aldığınız ürünün garanti süresini, size ulaşan garanti belgesinden kontrol edebilirsiniz.

Sitemizden satın almış olduğunuz ürünlerin üretici veya ithalatçı firma bilgilerine ürünlerin kullanma kılavuzundan veya ambalaj içinden çıkan garanti belgesinden ulaşabilirsiniz. Ülkemizde yürürlükte olan yasa ve yönetmelikler çerçevesinde üretici veya ithalatçı firmalar ihtiyaç duyulması halinde garanti kapsamında müşterilerimize yardımcı olmaktadırlar. Müşterilerimizin garanti konusunda bize başvurması durumunda gerekli işlemler tarafımızdan yapılmakla birlikte, doğrudan yetkili servise ya da üretici veya ithalatçı firmaya başvurmaları sonuç alma sürecini önemli oranda hızlandıracaktır.

Garanti işlem süreci:

  1. Ürün firmamıza gönderilmişse tarafımızdan duruma göre yetkili servisine ya da üretici veya ithalatçısına gönderilir.
  2. Yetkili servis, üretici veya ithalatçı firma ürünün arıza durumunu inceler.
  3. Ürün ayıplı mal statüsünde ise, yani satın alındıktan sonraki ilk 6 ay içerisinde ise ve arıza tespit edilirse, yetkili servis konuyla ilgili bir rapor hazırlar ve böylece biz ürünün yenisiyle bire bir değişmesi işlemlerini başlatırız.
  4. Yasal süre dışında bir arıza tespit edilmesi durumunda garanti kapsamında onarım yoluna gidilir. Onarım süresi azami 20 iş günüdür.
  5. Garanti süresi içinde kalmak kaydıyla; onarılması mümkün olmayan ürünler veya garanti süresi içinde ikiden fazla arıza veren ürünler yenisiyle bire bir değiştirilir.
  6. Ürünün sahibi Elmacık’a başvurmuşsa, değiştirilen veya onarılan ürünler yetkili servis tarafından Elmacık’a, daha sonra Elmacık tarafından da ürün sahibine gönderilir.
  7. Ürün müşteri tarafından doğrudan yetkili servise gönderilmişse, değiştirilen veya onarılan ürünler yetkili servis tarafından doğrudan müşteriye gönderilir.

Teslimat sırasında hasarlı, ezik, kırık veya eksik olduğu tespit edilen ürünler kesinlikle teslim alınmamalıdır! Böyle bir durumda, alıcı, kurye ile birlikte durumu açıkça belirten bir tutanak tutmalı ve bu durumu Elmacık’a bildirmelidir. Aksi takdirde teslim alınan ürünün hasarsız ve eksiksiz olduğu kabul edilecektir. Hasarlı, ezik, kırık veya eksik ürünler iade alınmayacağından, müşterilerimizin bu duruma dikkat etmeleri yararlarına olacaktır.

Bu politika çerçevesinde bizimle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyiniz. Elmacık olarak belirlediğimiz garanti politikası, tüm müşterilerimizin güvenlik ve memnuniyetini sağlama amacını taşımaktadır. Seçerek aldığınız ve karşılığını ödediğiniz ürünlerden memnun olmanızı isteriz; bu nedenle hiçbir zaman "küçük ürün", "önemsiz bir fiyatı var zaten" gibi nedenlerle ürününüzü atmayın ve garanti hizmetlerinden kendinizi mahrum etmeyin! Biz üzerimize düşeni yapmak için her zaman burada olacağız.